PROCES – VERBAL Încheiat astăzi, 15.09.2023 în ședința EXTRAORDINARA a Consiliului local al comunei Drăguş

11 October 2023

Consiliul local Drăguş a fost convocat în şedinţă extraordinara de îndată pentru data de 15.09.2023 prin Dispoziţia Primarului nr. 48/15.09.2023- adusă la cunoştinţa locuitorilor comunei Drăguş prin afişare la sediul instituţiei și pe saitul acesteia.

D-na. Rusu Camelia, secretarul general al comunei, face apelul nominal al consilierilor. Rezultă că, la lucrările şedinţei sunt prezenţi 9 consilieri din totalul de 9 consilieri aleşi. Luna acesta  este numit presedinte de sedinta dl.  cons.  IOAN-VIOREL FOGOROȘ .

Dl. primar Greavu Cornel deschide lucrarile sedintei și il invita pe dl. Ioan-Viorel FOGOROȘ, să conducă lucrările acesteia,  în calitate de președinte de ședință.

PROIECT DE HOTĂRÂRE- Privind alegerea presedintelui de sedinta, pentru sedintele consiliului local al comunei Dragus pentru perioada de o luna, respectiv luna septembrie 2023

III.DIVERSE

1. PROIECT DE HOTĂRÎRE- Privind alegerea presedintelui de sedinta, pentru sedintele consiliului local al comunei Dragus pentru perioada de o luna, respectiv luna septembrie 2023

Pentru: UNANIMITATE.

2. PROIECT DE HOTĂRÂRE- Pentru modificarea și completarea anexei 1 la Hotărârea Consiliului Local Drăguș nr. 62/31.08.2022- Privind  operatiunea de prima inscriere in cartea funciara a imobilelor teren cu categoria de folosință ”canal”, CC 4190 in suprafață de 2092 mp, CC 4202 in suprafată de 10497 mp,CC 3368 in suprafată de 24196 mp, CC 33332 în suprafață de 10688 mp, CC 3333 în suprafață de 4665 mp, CC 3308 în suprafață de 2353 mp, CC 3311 în suprafață de 2314 mp, pe numele Comunei Drăguș”

Pentru: UNANIMITATE.

3.      PROIECT DE HOTĂRÂRE- Pentru modificarea și completarea anexei la Hotărârea Consiliului Local Drăguș nr. 23/28.05.2020 privind aprobarea întabulării și înscrierii în Cartea Funciară a unor drumuri apartinâd comunei Drăguș.

Pentru: UNANIMITATE.

4.      PROIECT DE HOTĂRÂRE - Privind: atestarea apartenentei la domeniul privat al comunei Dragus, judeţul Brasov, a suprafețelor de pășune comunală situate pe raza comunei Drăguș precum și acordul înscrierii în Cartea funciară, în favoarea Comunei Drăguș- domeniul privat

III.              DIVERSE- nu sunt

Având în vedere că au fost epuizate toate punctele înscrise pe ordinea de zi, președintele de ședință declară închisă ședința extraordinară de îndată, din data de 15.09.2023.

PRESEDINTE DE SEDINTA,                 SECRETAR GENERAL AL COMUNEI DRAGUȘ,

IOAN-VIOREL FOGOROȘ                                                                  Camelia- Maria Rusu