PROCES VERBAL SEDINTA 29.06.2023

29 June 2023

Încheiat astăzi, 29.06.2023 în ședința ordinară a Consiliului local al comunei Drăguş

Consiliul local Drăguş a fost convocat în şedinţă ordinară pentru data de 29.06.2023 prin Dispoziţia Primarului nr. 30/22.06.2023- adusă la cunoştinţa locuitorilor comunei Drăguş prin afişare la sediul instituţiei și pe saitul acesteia.

D-na. Rusu Camelia, secretarul general al comunei, face apelul nominal al consilierilor. Rezultă că, la lucrările şedinţei sunt prezenţi 9 consilieri din totalul de 9 consilieri aleşi. Luna acesta  este numit presedinte de sedinta D-na  cons.  Codrea Simona-Mariana.

Dl. primar Greavu Cornel deschide lucrarile sedintei și o invita pe d-na Codrea Simona, să conducă lucrările acesteia,  în calitate de președinte de ședință.

privind aprobarea asocierii comunei Drăguș, judetuL Brasov

III.DIVERSE- prezentare situație juridică din dosar nr. 6369/226/2022, creditor Stoia Gheorghe.

Domnul primar Cornel GREAVU solicită suplimentarea ordinii de zi cu doua proiecte de hotărâre (conf.prev.art.135 alin.8 din Codul administrativ), respectiv:

COMISIA NR. 1

COMISIA NR. 1

Cele doua proiecte sunt însoțite de referatul de aprobare, rapoartele compartimentelor de resort, avizul consultativ al comisiei.

Propunerea de suplimentare a ordinii de zi este aprobată de consilieri cu 9 voturi” pentru”.

1. PROIECT HOTĂRÂRE privind aprobarea proceselor-verbale ale ședințelor extraordinare de îndată, din data de 05.05.2023, respectiv din data de 24.05.2023 și din data de 26.05.2023

Pentru: UNANIMITATE.

2. PROIECT HOTĂRÂRE -privind aprobarea procesului-verbal a ședinței extraordinare, din data de 16.05.2023;

Pentru: UNANIMITATE.

3.  PROIECT DE HOTĂRÂRE- privind alegerea preşedintelui de şedinţă, pentru şedinţele Consiliului Local al comunei Dragus pentru  perioada de o luna, respectiv luna iunie  2023

Pentru: UNANIMITATE.

4.PROIECT DE HOTĂRÂRE- privind aprobarea retragerii Comunei Drăguș din Asociația Păstrăvarii Făgărașului FLAG (Grup Local de Acțiune pentru Pescuit);

Pentru: UNANIMITATE

5.PROIECT DE HOTĂRÂRE- privind aprobarea asocierii comunei Drăguș, judetuL Brasov in vederea realizarii unui parteneriat care isi propune sa implementeze SDL, in scopul contribuirii la dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității,  pentru zona pescareasca Flag Muntii Fagaras;

Pentru: UNANIMITATE

Se trece la proiectele de hotărâre din ordinea de zi suplimentară:

1.      PROIECT DE HOTĂRÂRE- privind  declararea de utilitate publică și interes local a obiectivului de investiții “ STAȚIE DE EPURARE APE UZATE MENAJERE”, COMUNA DRĂGUȘ, JUDETUL BRAȘOV.

Pentru: UNANIMITATE.

2.      PROIECT DE HOTĂRÂRE- Privind aprobarea  studiului de fezabilitate, a indicatorilor tehnico-economici actualizați și a devizului general actualizat pentru obiectivul de investiții „STAȚIE DE EPURARE APE UZATE MENAJERE, COMUNA DRĂGUȘ, JUDEȚUL BRAȘOV” aprobat pentru finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, precum și a sumei reprezentând categoriile de cheltuieli finanțate de la bugetul local pentru realizarea obiectivului

III.              DIVERSE-

Dl. Primar ia in discuție punctul de vedere al dl. Av. Draghici prin care se aduce la cunoștință situatia juridica a dosarului 6369/226/2022, in care dl. Stoia Gheorghe solicita suma de 43.300 lei, cu titlul de penalitați, pentru neîndeplinirea obligației de punere în posesie. Dl. Viceprimar spune că ” Dl Stoia are proces verbal de punere in posesie și lucrează acest teren agricol, dar nu i s-a eliberat titlu de proprietate. Documentația, în vederea recepționării- Planurile parcelare împreună cu Procesele- verbale de punere în posesie- pentru eliberarea Titlurilor de Proprietat, .a fost depusa la OCPI Brasov, in acest an de minim 3 ori si a fost respinsa din cauza unor neconcordante facute de dl. Ing. Lazea, care nu mai reuseste să le rezolve”.

Dl. Primar, specifica că ”suntem in discuții cu alti topometristi dar nu garantăm că reusim să depunem  si sa ne avizeze pana in noiembrie termenul procesului.”

Având în vedere că au fost epuizate toate punctele înscrise pe ordinea de zi, președintele de ședință declară închisă ședința ordinară din data de 29.06.2023.

PRESEDINTE DE SEDINTA,                          SECRETAR GENERAL AL COMUNEI DRAGUȘ,

SIMONA-MARIANA CODREA                                                          Camelia- Maria Rusu