PROCES VERBAL SEDINTA 31.07.2023

31 July 2023

Încheiat astăzi, 31.07.2023 în ședința ordinară a Consiliului local al comunei Drăguş

Consiliul local Drăguş a fost convocat în şedinţă ordinară pentru data de 31.07.2023 prin Dispoziţia Primarului nr.39/24.07.2023 - adusă la cunoştinţa locuitorilor comunei Drăguş prin afişare la sediul instituţiei și pe saitul acesteia.

D-na. Rusu Camelia, secretarul general al comunei, face apelul nominal al consilierilor. Rezultă că, la lucrările şedinţei sunt prezenţi 8 consilieri din totalul de 9 consilieri aleşi. Dl. Fogoros Ioan-Viorel lipseste motivat are programare la doctor. Luna acesta  este numit presedinte de sedinta Dl  cons.  Fogoroș Ioan.

Dl. primar Greavu Cornel deschide lucrarile sedintei și il invita pe dl. Fogoroș Ioan , să conducă lucrările acesteia,  în calitate de președinte de ședință.

PROIECT DE HOTĂRÂRE

PROIECT HOTĂRÂRE

privind aprobarea procesului-verbal a ședinței ordinare, din data de 29.06.2023

PROIECT  DE  HOTĂRÂRE

III.DIVERSE

Domnul primar Cornel GREAVU solicită suplimentarea ordinii de zi cu un proiect de hotărâre (conf.prev.art.135 alin.8 din Codul administrativ), respectiv:

COMISIA NR. 1

Acest proiect este însoțit de referatul de aprobare, rapoartele compartimentelor de resort, avizul consultativ al comisiei.

Propunerea de suplimentare a ordinii de zi este aprobată de consilieri cu 8 voturi” pentru”, din cei 8 consilieri locali prezenti, din totalul celor 9 consilieri locali in functie.

1. PROIECT DE HOTĂRÎRE- privind alegerea preşedintelui de şedinţă, pentru şedinţele Consiliului Local al comunei Dragus pentru  perioada de o luna, respectiv luna iulie  2023

Pentru: UNANIMITATE din cei 8 consilieri locali prezenti, din totalul celor  9 consilieri locali in functie.

2. PROIECT HOTĂRÂRE - privind aprobarea procesului-verbal a ședinței ordinare, din data de 29.06.2023

Pentru: UNANIMITATE din cei 8 consilieri locali prezenti, din totalul celor 9 consilieri locali in functie.

3.  PROIECT  DE  HOTĂRÂRE- Aprobarea acordării unui mandat special Asociației Intercomunitare Eco Sistem Victoria respectiv “Delegarea gestiunii activității de prestare a serviciului public de salubrizare din raza teritoriala a unitatilor administrativ teritoriale membre ale Asociatiei Intercomunitare Eco Sistem Victoria”

Pentru: UNANIMITATE din cei 8 consilieri locali prezenti in functie, din totalul celor 9 consilieri locali in functie.

Se trece la proiectele de hotărâre din ordinea de zi suplimentară:

1.      PROIECT DE HOTĂRÂRE - privind aprobarea valorificării pe picior a materialului lemnos pus în valoare, în afara fondului forestier național, proprietate publică a comunei Drăguș Se supune la vot proiectul de hotărâre propus avizat favorabil de către comisia de specialitate din cadrul Consiliului local Drăguș.

III.              DIVERSE-

Dl. Primar ia in discuție cererea SC ARGIF AG SRL prin care solicita concesionarea terenului înscris în C.F. nr. 100195, in vederea extinderii activitații de turism prin amenajarea unui spațiu pentru activitati sportive. Se menționează că proprietatea solicitata in vederea concesionării este vecină cu terenul proprietate a SC ARGIF AG SRL înscris in C.F. nr. 100187, pe care are construită o pensiune.

Dl. Viceprimar menționează că terenul solicitat este situat între două pensiuni și a mai fost solicitat anul trecut in vederea cumpărarii, de către d-na Persida Țâmboiu.

Dl. Consilier Trambițas Iulian mentionează că de cât sa crească buruieni pe teren mai bine să se obtină venituri din concesionare si propune să se inceapă demersurile. Toti consilieri locali sunt de acord cu concesionarea.

Având în vedere că au fost epuizate toate punctele înscrise pe ordinea de zi, președintele de ședință declară închisă ședința ordinară din data de 31.07.2023.

PRESEDINTE DE SEDINTA,                     SECRETAR GENERAL AL COMUNEI DRAGUȘ,

Fogoros Ioan                                                               Camelia- Maria Rusu