p.v. sedeinta extraordinara de indata 26.05.2023

26 May 2023

Încheiat astăzi, 26.05.2023 în ședința extraordinara de îndată, a Consiliului local al comunei Drăguş

Consiliul local Drăguş a fost convocat în şedinţă extraordinară de indată, pentru data de 26.05.2023 prin Dispoziţia Primarului nr. 26/26.05.2023- adusă la cunoştinţa locuitorilor comunei Drăguş prin afişare la sediul instituţiei și pe saitul acesteia.

La şedinţă participă dl. Greavu Cornel, primarul comunei Drăguş.

Dna. Rusu Camelia, secretarul general al comunei, face apelul nominal al consilierilor. Rezultă că, la lucrările şedinţei sunt prezenţi 9 consilieri din totalul de 9 consilieri aleşi. Luna acesta  este numit presedinte de sedinta Dl.  cons.  Dorel BOBEICA.

Dl. primar Greavu Cornel deschide lucrarile sedintei și il invita pe dl. Dorel BOBEICA, să conducă lucrările acesteia,  în calitate de președinte de ședință.

PROIECTUL DE HOTĂRÂRE

I.                   DIVERSE.

Se supune la vot ordinea de zi, ”pentru”-unanimitate, din cei 9 consilieri locali prezenți.

Se trece la dezbaterea proiectelor de hotărâre înscrise pe ordinea de zi.

1. PROIECT DE HOTĂRÂRE- Privind aprobarea participării Comunei DRĂGUȘ la apelul de proiecte cu titlul „Planul Național de Redresare și Reziliență. Pilonul VI: Politici pentru noua generație. Componenta C15: Educație. Reforma 6: Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar. Investiția 10: Dezvoltarea rețelei de școli verzi și achiziționarea de microbuze verzi”, aprobarea proiectului “Microbuze verzi în școlile din județul Brașov”, a Acordului de parteneriat și delegarea dreptului Comunei DRĂGUȘ de depunere a aplicației de finanțare către UAT Județul Brașov.

Se supune la vot proiectul de hotărâre propus avizat favorabil de către comisiile de specialitate din cadrul Consiliului local Drăguș.

Pentru: UNANIMITATE, din cei 9 consilieri locali prezenți.

III.              DIVERSE- nu sunt.

Având în vedere că au fost epuizate toate punctele înscrise pe ordinea de zi, președintele de ședință declară închisă ședința extraordinara de indata, din data de 26.05.2023

PRESEDINTE DE SEDINTA,                         SECRETAR GENERAL AL COMUNEI DAGUȘ,

Dorel Bobeica                                                                     Camelia- Maria Rusu